Dr Ewelina Stobiecka

radca prawny

Od kilkunastu lat wspieram przedsiębiorców w rozwiązywaniu sporów gospodarczych w sądzie i poza nim. Występuję zarówno w roli pełnomocnika, negocjatora jak i mediatora...
[Więcej >>>]

Rozwiąż swój spór

Skutki podatkowe potencjalnych ugód w sprawach frankowiczów

Ewelina StobieckaKomentarze (0)

Mediacja w sprawach podatkowychNa łamach dzisiejszej Rzeczpospolitej ukazał się świetny artykuł z moim komentarzem dotyczący skutków podatkowych potencjalnych ugód z frankowiczami.

Fiskus potwierdził w interpretacji indywidualnej, że przewalutowanie kredytu nie tworzy przychodu. W interpretacji tej potwierdzono, że w przypadku takiego umorzenia podatek się nie należy, a bank nie wystawia dla kredytobiorców formularzy PIT-11, informujących o osiągniętym przychodzie. Jednak dotyczy to tylko przypadków, w których bank jest w stanie uzyskać od kredytobiorców potwierdzenie, że kredyt wykorzystali na swoje cele mieszkaniowe. Powinni także oświadczyć, że nie skorzystali już raz ze zwolnienia z PIT dla umorzonego kredytu.

Interpretacja fiskusa odnośnie przewalutowania i umorzenia kredytu zdecydowanie klaruje sytuacje zarówno kredytobiorcy jak i banku w zakresie potencjalnych skutków podatkowych ugód. Daje to obu stronom jasność jak traktować podatkowo potencjalne przewalutowania kredytów, które mogłyby być kluczowym elementem ugód.

Aktualne zamieszanie wokół długo wyczekiwanego orzeczenia Sądu Najwyższego oraz oczekiwanie na dodatkowe opinie, których chce zasięgnąć Sąd Najwyższy przed podjęciem uchwały, skłoniło wielu zwlekających ze złożeniem pozwu frankowiczów do zainicjowania tego procesu. Tym bardziej, że jeden z banków już wskazał, że w pierwszej kolejności chciałby oferować ugody klientom, których sprawy są już w sądzie.

Wydaje się, że ten dodatkowy czas oczekiwania na uchwałę SN nie służy ani potencjalnym stronom takich ugód (bankom i ich klientom) ani samemu wymiarowi sprawiedliwości, który i tak jest już przeciążony nie tylko wskutek fali powództw złożonych tuż po słynnym wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Państwa Dziubaków, ale i wskutek „fali zaległości” wokandowych spowodowanych pandemią.

Link do artykułu:

https://www.rp.pl/Podatki/210519262-Przewalutowanie-kredytu-we-franku-szwajcarskim-bez-podatku-dochodowego—interpretacja-skarbowki.html

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Dr Ewelina Stobiecka

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Taylor Wessing w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez dr Ewelinę Stobiecką Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

  Administratorem danych osobowych jest dr Ewelina Stobiecka z siedzibą przy ul. Mokotowskiej 1 w Warszawie.

  Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem e.stobiecka@taylorwessing.com.

  Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: